Michelangelo.               Minks wekelijkse column 17-9-2025

Michelangelo.               Minks wekelijkse column 17-9-2025

 

In 1571 werd ergens, zoals wel vaker, een mensje geboren.

Deze keer een mannetjesmens en ze noemden hem Michelangelo.

“Caravaggio”, de naam van het dorp werd ook zijn bijnaam.

Het plaatsje ligt zo’n 40 km ten oosten van mooi Milaan.

Onze Michelangelo Merisi da Caravaggio (hierna voor het gemak Angelo te noemen) heeft geen mazzel, op zijn elfde wordt hij wees, maar krijgt in Milaan een baantje als schildersknechtje met wellicht kost en inwoning.

Als twintiger werd Milaan te klein en vertrok Angelo spoorslags naar Rome, ‘the place to be’, wanneer je als kunstenaar rijk en beroemd wilde worden.

En dat werd hij! Binnen een zucht schilderde hij (Je)zus en zo voor een bekende kardinaal, die ook nog wel plek had voor het wat meer erotisch genre. 

 

En daar komt tie, onze Angelo schilderde heel anders dan zijn tijdsgenoten, welke bleven hangen in de stijve Barok. Hij schilderde levensecht en ook zijn lichtval kon menigeen bekoren, vandaar dat hij in korte tijd een ster was.

Niet zo heel gek dat zijn manier van schilderen ook invloed had op Hollandse meesters, waaronder onze eigen Rembrandt van Rijn en Gerard van Honthorst.

So far so good. Het geld kwam in bakken binnen, het leven lachte hem toe. Mooie vrouwen vlinderden om hem heen, hij baadde, zeg maar ff, in weelde.

 

Nou was onze Angelo verre van een engel, meer een bengel of zelfs een duivel.

Wat wil je als je zo snel zonder ouders bent, een slechte jeugd, klinkt bekend.

Hij was een gozahtjuh met een grote bek. Droeg een zwaard op de heup (ook in die tijd verboden) en zocht om het minste bonje met andere macho’s.

Het kwam zelfs zo ver dat Angelo op een zeker moment iemand doodstak in een zwaardgevecht om de eer van een vrouw;-) Om gevangenschap te ontlopen vluchtte hij via Napels naar Malta, waar hij weer in ’t gevang belandde.

Deze keer omdat hij een hospitaalridder had gekleineerd, was niet erg handig.

Hij ontsnapte en ging weer in de richting van Rome, met de hoop op gratie.

Bepakt, bezakt en zeer hoopvol nam hij een boot voor de snelle overtocht.

In Sicilië werd hij wéér gearresteerd. Toen hij vrijkwam was de boot, inclusief zijn bezittingen waaronder veel van zijn schilderijen, vertrokken.

Hij ging zonder geld en schilderijen toch weer richting Rome, maar stierf onderweg zonder de wetenschap van zijn uiteindelijk toegekende gratie.

  

Als schilder een genie en als mens een eikel, maar wel wat geleerd, jij dan;-).     

  

Tekst: Mink Out.                          Bundels verkrijgbaar op: www.conckshop.nl

1596-97 Bacchus. Caravaggio Michelangelo Merisi.